Musik For Livet: Vær med til at gøre en forskel for kræftramte børn og unge

Nu kan jeres musikskole være med til at gøre en forskel for kræftramte børn og unge ved at blive en del af Musik For Livet. 

Musik For Livet er en landsdækkende indsamling, hvor der til musikarrangementer, koncerter og fællessang samles ind til Kræftens Bekæmpelses arbejde med børn og unge, der er ramt af kræft eller har sygdommen tæt på. 

At give sin glæde ved musik videre kræver ikke nødvendigvis en anledning. Men at støtte en god sag ved at spille og synge giver altid mening. Det er ideen bag Musik For Livet, som er et nyt initiativ under kampagnen ’Kræft er ikke for børn’ i Kræftens Bekæmpelse. Hos DMK støtter vi udviklingen af det nye koncept, der blandt andet er rettet mod landets musik- og kulturskoler.

Musik For Livet er en landsdækkende indsamling, hvor musik- og kulturskoler via musikarrangementer, koncerter og fællessang samler ind til Kræftens Bekæmpelses arbejde med børn og unge, der er ramt af kræft eller har sygdommen tæt på. Uanset, om det er lærere eller elever, der tager initiativet til en Musik For Livet-koncert, er det oplagt at gribe muligheden for at lade musikken gøre en forskel for netop børn og unge i en svær situation.

Gør en forskel

Som Musik- og Kulturskole kan I vælge at lave et arrangement med fokus på en gruppe, en genre eller et musikalsk tema. I kan bruge Musik for Livet i undervisningen eller se det som en anledning til at vise andre, hvad I kan. Det kan være i jeres lokalområde eller for det store netværk af familie og venner, som kan bakke op om jeres koncert og indsamling. I bidrager med musikken, mens publikum bidrager til indsamlingen.

Projektet er helt nyt. I har derfor mulighed for at være med fra starten af og sætte jeres præg på initiativet. I 2023 er det planen at udbrede kendskabet, skabe kontakt til interesserede musik- og kulturskoler og teste konceptet af. Hos DMK håber vi, at nogle af vores medlemmer vil være med og bidrage til at gøre konceptet stærkere, men også inspirere andre. I 2024 skal Musik For Livet nemlig lanceres og være landsdækkende i maj-juni – forhåbentlig med endnu flere musik- og kulturskoler.

Måske er der nogle af jeres allerede planlagte arrangementer, der kan kobles sammen med Musik For Livet? Eller måske her I en fed idé til en koncert, der passer ind i konceptet. Brug jeres stemmer og musikalske talenter til at hjælpe børn og unge med kræft.

Du kan læse mere om Musik for Livet på www.musikforlivet.dk

Sådan gør du 

Hvis du på vegne af den musik- og kulturskole, som du repræsenterer, er interesseret i at høre mere om initiativet og har ideer til, hvordan Musik for Livet bliver en stor succes, så udfyld nedenstående formular med dine kontaktoplysninger. Ved at udfylde formularen accepterer du, at DMK videregiver oplysningerne til Kræftens Bekæmpelse, der efterfølgende vil tage kontakt.

Musik For Livet
Navn(Påkrævet)
Navn på DMK medlemsskole
Videregivelse af oplysninger(Påkrævet)
MusikForLivet Stoet billede - Danske Musik- og Kulturskoler