
6.000 elever fra landets musik- og kulturskoler indtog 3. og 4. maj Tivoli i København ved årets Musikskoledage i Tivoli.
Vi er meget stolte over den mangeårige tilslutning og opbakning til musikskoledagene. Her har elever, lærere og ledere mulighed for at vise hinanden, forældre, politikere – og i øvrigt hele befolkningen – hvad musikskoleundervisning kan føre til.
Næste år gør vi det igen, når vi 2. og 3. maj 2026 byder velkommen til den 36. omgange Musikskoledage i Tivoli.
Med flere end 200 koncerter på 12 scener i Den Gamle Have var der masser af skønne motiver for fotograf Sisse Stroyer:
Musikskoledage i Tivoli er fortsat det største, årlige arrangement for alle landets musik- og kulturskoleelever.
I løbet af de to musikskoledage afvikledes flere end 200 koncerter – på Tivolis egne scener, samt de scener vi selv opsætter rundt omkring i Den Gamle Have.
Vi er meget stolte over den mangeårige tilslutning og opbakning til musikskoledagene; her har elever, lærere og ledere en chance for at vise hinanden, forældre, politikere – og i øvrigt hele befolkningen – hvad musikskoleundervisning kan føre til.
Musikskoledage i Tivoli afholder – ved hjælp af en blanding af deltagerbetaling og fondsstøtte – udgifterne til leje af ekstra sceneopbygninger, ”baggear”; klaver, guitar-/ basforstærkere, trommesæt samt sanganlæg og lys på udvalgte scener.
Tivoli stiller hvert eneste år sine egne scener, med tilhørende lyd- & lysteknikere, vederlagsfrit til rådighed, ligesom både ledelse og administration altid giver en stor og grundig hjælp med planlægning og afvikling.
Arrangementet gennemføres ved hjælp af en stor, frivillig arbejdsgruppe.
Musikskoledage i Tivoli har sekretariat hos Danske Musik- og kulturskoler (DMK).