Det netop afholdte netværksmøde for mellemledere i musik- og kulturskolerne blev en inspirerende og udbytterig dag, hvor deltagere fra hele landet – fra Nordjylland til Hovedstaden – mødtes fysisk på Den Kreative Skole i Fredericia.
Den fysiske tilstedeværelse blev af mange fremhævet som særligt værdifuld. At mødes ansigt til ansigt skabte et nærvær og en dynamik, som gav plads til både fordybelse, spontane samtaler og ærlig sparring om hverdagens ledelsesopgaver.
Oplæg med fokus på faglig identitet i forandring
Dagens oplæg blev holdt af Katrine Høgenhaug Bæk, musikskoleleder på Herning Musikskole, og tog afsæt i temaet “Når forandringer presser den faglige identitet”. Med udgangspunkt i sit afgangsprojekt i diplomledelse præsenterede hun centrale teorier om identitet og drivkraft i forandringsprocesser. Oplægget satte ord på en genkendelig virkelighed for mange mellemledere og gav et solidt teoretisk fundament for dagens videre drøftelser.
Dagens oplæg og den efterfølgende dialog blev oplevet som både relevant og anvendelig. Med en stærk kobling mellem teori og praksis blev der sat ord på problemstillinger, som mange mellemledere står midt i. Indholdet blev beskrevet som hands-on og direkte brugbart – noget, deltagerne kunne tage med hjem og omsætte i egen organisation.
En særlig styrke ved dagen var de mange kompetencer, der var samlet i rummet. Deltagerne pegede på den store værdi i at kunne spejle sig i hinandens virkeligheder og få indsigt i, hvordan kolleger rundt om i landet arbejder med lignende udfordringer på forskellige måder.
Efter frokost rykkede sparringen delvist udenfor. Walks i naturen omkring skolen gav nye rammer for samtalerne, som her fik lov at folde sig endnu mere ud. Kombinationen af bevægelse, frisk luft og faglig dialog skabte en levende og energisk stemning – og som flere bemærkede, var der aldrig helt tid nok, når samtalerne først tog fart.
Netværksmødet i Fredericia understregede endnu en gang betydningen af et stærkt fagligt fællesskab for mellemledere og gav både inspiration, refleksion og fornyet arbejdsglæde med hjem.
Næste netværksmøde finder sted den 22. september – også i Fredericia.


