Så er der fest: OrkesterMester kommer til København, Aalborg og Aarhus

Årets OrkesterMester-fester nærmer sig. I juni skal vi feste i både København, Aalborg og Aarhus – og vi glæder os helt vildt.

I 2023 spiller eleverne i projektet side-by-side med musikerne fra Danmarks Radios SymfoniorkesterAalborg Symfoniorkester  og Aarhus Symfoniorkester

Efter et fælles workshopforløb afsluttes arrangementet med en koncert for forældre og andre interesserede. Jannik Schow er vært og vil guide deltagere, musikerne og gæster igennem dagen.

ÅRETS ORKESTERMESTER-FESTER:

Indstilling af kandidat til DMKs bestyrelse 2025

Baggrunden for MÆRKBAR er ønsket om større mangfoldighed i musikalske fællesskaber.

En række undersøgelser (*) har påvist en markant ulighed i adgang til musikalsk udvikling og karriere i Danmark.

Musik- og kulturskolerne er med deres lovfastsatte placering i alle kommuner den største vækstlagsaktør på musikkens område. Sektoren bærer derfor et medansvar for de alvorlige strukturelle udfordringer i musiklivet som nævnt ovenfor. Samtidig giver den centrale placering i fødekæden skolerne en enestående mulighed for, i samarbejde med andre væsentlige aktører, lokalt at skabe de nødvendige strukturelle forandringer for et mere inkluderende og bæredygtigt musikliv.

  • DMK er overordnet programejer.
  • Rytmisk Musikkonservatorium er videnpartner med ansvar for evaluering og kompetencespor.
  • MÆRKBAR har modtaget støtte fra Tuborgfondet.

Kulturens Analyseinstitut har sideløbende med MÆRKBAR programmet, modtaget støtte fra Tuborgfondet til at gennemføre en national kortlægning og fem demokratiske laboratorier, hvor unge og aktører skaber løsninger sammen. Resultaterne samles i et digitalt handlekatalog og formidles til kommuner, institutioner og miljøer, så data bliver til handling. Arbejdet i MÆRKBAR og Kulturens Analyseinstituts kortlægning vil blive koordineret.